Motoryzacja

Jak powstają najczęstsze awarie układu hamulcowego i jak ich unikać?

Jak powstają najczęstsze awarie układu hamulcowego i jak ich unikać?

Układ hamulcowy to jedna z najważniejszych struktur pojazdu. Tylko w przypadku, gdy działa on prawidłowo zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie podczas jazdy. Elementy układu hamulcowego, takie jak tarcza i klocki hamulcowe przysparzają kierowcom wielu kłopotów. Niejednokrotnie związane jest to z niewłaściwym ich użytkowaniem, stylem jazdy lub też nieodpowiednim montażem. Jak powstają najczęstsze układu hamulcowego oraz jak ich unikać – piszemy o tym w artykule.

Jak niszczą się tarcze i klocki hamulcowe? Opisujemy najczęstsze przyczyny.

Jak niszczą się tarcze i klocki hamulcowe? Opisujemy najczęstsze przyczyny.
Jak niszczą się tarcze i klocki hamulcowe? Opisujemy najczęstsze przyczyny.

Awarie tarcz hamulcowych. Kiedy dochodzi do ich deformacji?

Tarcze hamulcowe są bardzo eksploatowane podczas jazdy samochodem i bezwzględnie wymagają terminowych wymian. Zużywanie się owych części powoduje zmniejszanie się ich roboczej powierzchni. Wówczas odporność takich tarcz znacznie spada, a podczas hamowania, które związane jest z ich rozgrzaniem nawet do 500 stopni Celsjusza, w bardzo prosty sposób mogą się zdeformować. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy po hamowaniu kierowca najedzie na przykład na kałużę. Metal ten ulega wtedy natychmiastowemu schłodzeniu, a ów „szok termiczny” może stać się przyczyną deformacji tarcz. Analogicznie przedstawia się to w sytuacji, gdy kierowca po długiej i intensywnej jeździe postanowi udać się na myjnię samochodową. Dawka zimnej wody, która dostaje się do układu hamulcowego działa tak samo jak kałuża – natychmiastowo schładza tarcze, co może być bezpośrednią przyczyną ich zwichrowania. Tak właśnie dochodzi do awarii tarcz hamulcowych.

Awarie klocków hamulcowych. Co jest przyczyną ich szybkiego ścierania?

Awarie klocków hamulcowych. Co jest przyczyną ich szybkiego ścierania?
Awarie klocków hamulcowych. Co jest przyczyną ich szybkiego ścierania?

Klocki hamulcowe również są elementem narażonym na intensywne zużywanie podczas użytkowania pojazdu. Ścierają się one przy każdorazowym hamowaniu. Jest to proces naturalny, jednakże gdy dzieje się to zbyt szybko, wówczas kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Sygnałem awarii klocków hamulcowych i konieczności ich wymiany jest specyficzny dźwięk, który wydobywa się podczas hamowania pojazdu. Wówczas dla zapewnienia bezpiecznej jazdy konieczna jest ich wymiana.

Częste wymiany klocków hamulcowych. Co jest ich przyczyną?

Częste wymiany klocków hamulcowych. Co jest ich przyczyną?

Warto znać przyczyny, które mogą sprawić, że kierowca narażony jest na ponoszenie kosztów związanych z zakupem i montażem nowych klocków o wiele częściej niż powinien.

Niewłaściwe użytkowanie układu hamulcowego przez kierowcę.

Błędy mogą leżeć zarówno po stronie użytkownika pojazdu, jak i osoby montującej owe elementy. Te pierwsze pojawiają się w przypadku niewłaściwego użytkowania układu hamulcowego przez kierowcę. Klocki przeznaczone są do pojazdów użytkowanych na drogach publicznych i nie jest wskazane, by były narażone na pracę dłużej niż 15 minut. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeżeli nie zostaną one schłodzone po tak intensywnej pracy, wówczas dochodzi do nieodwracalnych zmian w ich strukturze. Jest to równoznaczne z zanikaniem właściwej siły hamowania pojazdu. Dzieje się tak, gdy na przykład zjeżdżając z górki przez dłuższy czas kierowca zamiast hamować silnikiem, nieustannie naciska pedał hamulca. Kolejnym przykładem sytuacji, gdy klocki narażone są na nadmierne zużywanie jest agresywna jazda, bardzo częste i gwałtowne hamowania oraz gdy użytkownik pojazdu nadmiernie wykorzystuje pomoc systemu ESP.

Nieprawidłowe zamontowanie klocków hamulcowych

Drugą kategorią błędów związanych z klockami hamulcowymi są te związane z ich montażem i wymianą. Na początku należy zwrócić uwagę, gdzie znajdują się ślady przegrzania. Konieczne jest oczyszczenie jarzma z wszelkich korozji. Po zamontowaniu danego klocka hamulcowego powinien on poruszać się w sposób lekki, bez żadnych trudności. Elementy te powinny być ponadto wymieniane w parach, nie pojedynczo. Do takich wymian stosować należy klocki, które są nowe. Właściciel samochodu, kierując się dobrem swojego pojazdu i portfela, powinien inwestować w sprawdzone marki części samochodowych i korzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie. Zapewni mu to bezpieczną jazdę i rzadszą wymianę niesprawnych elementów.

Tarcze i klocki hamulcowe w sklepie GoRabbit.pl. Dopasuj je do modelu Twojego auta.

Tarcze i klocki hamulcowe w sklepie GoRabbit.pl. Dopasuj je do modelu Twojego auta.
Tarcze i klocki hamulcowe w sklepie GoRabbit.pl. Dopasuj je do modelu Twojego auta.

Sklep GoRabbit.pl ma w swojej ofercie szeroki wybór produktów: części samochodowych, opon, felg. Posiada m.in. różnego rodzaju oleje, chemię samochodową, a także akcesoria. Wśród owych części samochodowych znajduje się wiele artykułów związanych z układem hamulcowym: tarcze, klocki oraz zestawy. W tej kategorii sklep GoRabbit.pl posiada ponad pięć tysięcy produktów. Tak szeroka oferta stanowi gwarancję zadowolenia Klienta i dopasowania zakupu do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Ponadto, w sklepie GoRabbit.pl znajduje się bardzo wygodna wyszukiwarka, która pozwala na dopasowanie klocków i tarcz hamulcowych do danego modelu samochodu. Jest to element wyróżniający ten sklep wśród innych firm na rynku. Każdy Klient może skorzystać z bezpłatnej pomocy konsultanta, który odpowie na wszystkie pytania oraz zapewni fachową pomoc.

Similar Posts

7 thoughts on “Jak powstają najczęstsze awarie układu hamulcowego i jak ich unikać?
  1. Klocki hamulcowe, tarcze – temat przyziemny, ale zainteresował mnie bliżej, z uwagi na duże drgania, w które wpadało moje auto hamując przy dużej prędkości. Tarcze do wymiany tym razem – warto zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo na drogach.

  2. To dobry artykuł dla wszystkich kobiet – ku pamięci, że auto to nie samo-odradzający się twór, a podlegająca zużyciu maszyna, którą od czasu do czasu należy zabrać na przegląd, wymienić zużyte części,itp. Po prostu tak jak kobiety potrafią dbać siebie – miło by było aby dbały również o swoje auta:)

  3. A propo sprawnych klocków hamulcowych to podstawa, bo jeśli wyskoczy nam na drodze taki królik jak na zdjęciu, musimy szybko reagować. Miałem takie spotkanie z dzikiem – za duża prędkość, słaba widoczność i wielki dzik na drodze przed mną – skutek – przód auta całkowicie rozwalony:(

  4. Styl jazdy wielu kierowców pozostawia wiele do życzenia. I choć oni myślą tylko o sobie lub o tym aby się pokazać zajeżdżają swoje auta. Na szczęście jest wielu dobrych fachowców i oni również potrzebują pracy…

  5. Prawidłowy dobór części w aucie to podstawa jeśli sami zabieramy się za wymianę. Klocki hamulcowe i tarcze nie są zbyt skomplikowane do wymiany. Jednak jeśli nie posiadamy narzędzi, lepiej powierzyć te sprawy specjaliście. Na szczęście na rynku nie brakuje ludzi, którzy są dobrze w swoim fachu.

  6. Łazienka jest dziś podstawowym wyposażeniem niemalże każdego domu i każdego mieszkania w bloku. Z podkreśleniem słowa „niemalże”. Gdyż nadal jakiś procent polskich domów nie posiada łazienki.

  7. Aranżacja łazienki wymaga od użytkownika podjęcia wielu kluczowych decyzji. Urządzenie wnętrza wiąże się z wyborem mebli, luster, oświetlenia, jak również armatury. Jak dobrać odpowiednie elementy wyposażenia? Jak sprawić by łazienka była funkcjonalna, ładna i komfortowa? Wanna czy prysznic – odwieczny spór partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code