Motoryzacja

Jak wymienić olej w samochodzie

Jak wymienić olej w samochodzie

O ile nie ma niemożliwego dostępu do filtra i/lub korka spustowego oleju w Twoim samochodzie, możesz zaoszczędzić pieniądze, wymieniając olej i filtr oleju samodzielnie (w instrukcji obsługi Twojego samochodu powinna znaleźć się informacja o tym, ile oleju należy pobrać i jak często należy go wymieniać). Nie musisz być mechanikiem, aby nauczyć się, jak wymieniać olej – wystarczy, że potrafisz zidentyfikować pewne części samochodu i nabyć odpowiedni sprzęt do wykonania tej pracy. Z perspektywy najwyższego szczebla, proces wymiany oleju obejmuje kilka procedur, w tym: spuszczenie istniejącego oleju z silnika, wymianę niektórych elementów wyposażenia (np. filtra oleju), dodanie oleju, zapewnienie, że nie ma wycieków oraz testy jakości. Jeśli nie masz pewności, czy olej w Twoim samochodzie wymaga wymiany, powinieneś najpierw sprawdzić poziom oleju w pojeździe.

Aby rozpocząć wymianę oleju dla majsterkowiczów, należy rozgrzać silnik na 2 lub 3 minuty, aby żarłacz mógł łatwo wypłynąć z silnika. Nie chcesz, aby silnik był tak gorący, że się spalisz. Gdy jest lekko ciepły w dotyku, wyłącz silnik.

Następnie wykonaj następujące czynności, aby wymienić olej w samochodzie:

1) Spójrz pod samochód, aby znaleźć korek spustowy.

Korek spustowy to duża nakrętka lub korek znajdujący się pod miską olejową w dolnej części silnika. Jeśli nie możesz łatwo dosięgnąć korka spustowego oleju, musisz albo wpełznąć pod samochód, aby go dosięgnąć, albo podnieść go do góry.

2) Umieść pojemnik pod korkiem spustowym oleju.

Chcesz, aby ten pojemnik złapał olej, więc upewnij się, że jest wystarczająco duży.

3) Odkręć korek spustowy oleju.

Chroń dłoń szmatką lub papierowymi ręcznikami i bądź gotowy do odsunięcia dłoni z drogi. Olej spuszcza się teraz z silnika do pojemnika.

4) Zdejmij korek z otworu wlewu oleju w górnej części silnika i odkręć filtr oleju kluczem, jeśli nie możesz tego zrobić ręcznie.

Aby odkręcić filtr, przekręć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Filtr będzie miał w sobie olej, więc uważaj, aby go nie wylać po jego wyjęciu. Jeśli na silniku pozostaną resztki gumowej uszczelki filtra, należy je usunąć.

5) Olej z filtra należy opróżnić do miski spustowej.

Po opróżnieniu filtra owiń go w gazetę i odłóż na bok, aby zabrać go do centrum recyklingu ze swoim starym olejem.

6) Otwórz nową butelkę z olejem i zanurz w niej palec.

Użyj oleju do zwilżenia uszczelki na górze nowego filtra oleju.

7) Wkręć nowy filtr do silnika, w którym znajdował się stary.

Postępować zgodnie z instrukcjami na filtrze lub obracać go delikatnie ręką, aż „usiądzie”, a następnie dać mu kolejne trzy czwarte obrotu.

8) Przetrzeć wokół miejsca, w którym znajduje się korek spustowy oleju.

Wykonać tę czynność dopiero po całkowitym spuszczeniu oleju.

9) Wymień korek spustowy oleju i dokręć go za pomocą regulowanego klucza.

Jeśli w pojeździe używana jest uszczelka korka spustowego oleju, upewnij się, że stara została zdjęta i połóż nową uszczelkę na misce przed wymianą korka.

10) Użyj lejka, aby wlać wszystkie oprócz 1/4 świeżego oleju do otworu wlewu oleju.

Wlewać powoli, aby czas oleju się skończył.

11) Wymienić korek wlewu oleju i uruchomić silnik na 30 do 60 sekund.

Sprawdzić, czy nie ma wycieków z korka spustowego oleju i wokół filtra.

12) Wyłączyć silnik i odczekać 5 do 10 minut, aż olej osiądzie w misce olejowej, a następnie ponownie sprawdzić poziom oleju.

Usunąć wskaźnik poziomu oleju, przetrzeć go czystą, niestrzępiącą się szmatką i wcisnąć z powrotem. Wyciągnij go ponownie i sprawdź.

13) Dodawaj trochę oleju na raz.

Sprawdzaj sztyft po każdym dodaniu oleju, aż dotrzesz do linii „Pełna” na miarce.

14) Zdejmij patelnię spustową spod pojazdu i daj samochód do jazdy próbnej.

Przejedź kilka razy wokół bloku.

15) Pozostaw olej na 5 do 10 minut, a następnie ponownie sprawdź bagnet.

Jeśli jest jeszcze w pełnym zakresie, możesz jechać!

Udało ci się nauczyć, jak wymieniać olej! Ostatnim krokiem jest pozbycie się starego oleju, zabierając go do sklepu z częściami samochodowymi lub innego centrum recyklingu oleju.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code