Podróżowanie

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Sri Lanki?

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Sri Lanki?

Nestling na południowym krańcu Indii, między Zatoką Bengalską a Morzem Lakkadywskim, to tropikalna wyspa Sri Lanki. Jest to 25. co do wielkości wyspa na świecie i ma linię brzegową obfitującą w palmy jak okiem sięgnąć. W połączeniu z temperaturą, która przez cały rok wynosi około 27°C (80°F) dzięki bliskości równika, Sri Lanka ma wiele do zaoferowania talasofilom i czcicielom słońca – kiedy nie pada.

Pogoda na wyspie jest podyktowana dwoma kluczowymi porami monsunowymi, a ponieważ są one zmienne, Sri Lanka może być postrzegana jako miejsce całorocznych wakacji. Gdyż zatoka Arugum na wschodnim wybrzeżu jest po prostu zbyt niebezpieczna dla surfowania w morzu zachodniego wybrzeża u wybrzeży Kalpitiya z przewagą Wielorybów Błękitnych, nie jest prawie żadną nędzną alternatywą. Krótko mówiąc, zawsze jest gdzieś, co jest suche przez cały rok, ale zaplanuj swoją podróż w tych miesiącach, aby uniknąć wypłukanych dni na plaży.

Krótko mówiąc, najlepszy czas na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża i kraju pagórkowatego to okres od grudnia do marca, natomiast najlepsza pogoda na wschodnim wybrzeżu to okres od kwietnia/maja do września.

Październik-marzec – najlepszy czas na zwiedzanie zachodniego i południowego wybrzeża

Chociaż temperatury są dość stałe i wynoszą od 27° do 29°C przez cały rok, w tym regionie trwa sezon monsunowy Yala od kwietnia do września. W tym okresie najbardziej wilgotnymi miesiącami są kwiecień, maj i czerwiec. Większość hoteli przy plaży znajduje się w tym regionie.

Jeśli chcesz spędzić czas na plaży, dostaniesz się tam w miesiącach od października do marca, które obiecują najlepszą pogodę – choć nie można wykluczyć ulewy.

Jeśli masz ochotę na kąpiele w morzu, to zaplanuj swój urlop między styczniem a marcem, kiedy morze jest spokojne. Kolejną zaletą jest to, że w tych miesiącach najczęściej spotykasz Wieloryby Niebieskie i Spermę.

Imprezowicze powinni dostać się tam w kwietniu na festiwal Sinhala & Tamil Nadu „Nowy Rok”. Oznacza to koniec sezonu żniw na Sri Lance dla mieszkańców Sinhala. Festiwal trwa zazwyczaj około tygodnia i organizuje szereg imprez towarzyskich i gastronomicznych – plantain galore!

Lipiec oznacza początek tradycyjnych festiwali Esala, z których pierwszy odbywa się w Kataragmie. Festiwale te upamiętniają pierwsze nauki udzielane przez Buddę. W Kataragamie można było zobaczyć krakersy biczowe, słonie, perkusistów Hewisi i szczudlarzy Borukakul Karayo.

Alternatywnie, w sierpniu odbędzie się drugi z festiwali Esala, tym razem jednak odbywający się w regionie Kandy. Festiwal ten szczególnie trwa dziesięć dni i podobnie jak Kataragama oferuje tancerzom, kuglarzom, muzykom, ogniomistrzom i hojnie ozdobionym słoniom dla tych, którzy chcą wziąć w nim udział. Koniecznie trzeba spróbować lokalnych przysmaków, takich jak Okra i kwiat banana.

Warto zauważyć, że szkoły Sri Lanki są w pełnym rozkwicie, a ich drugi semestr przypada w maju, czerwcu i lipcu. Tak więc, jeśli chcesz mieć spokojne, a nawet wolne od dzieci wakacje, to są to najlepsze miesiące na odpowiednią podróż.

Marzec – najlepszy czas na wizytę w Central Hills

Central Hills to górzysty obszar położony w południowo-środkowej części Sri Lanki. Ten trójkątny, pagórkowaty obszar osiąga wysokość ponad 300 m i obejmuje około 20 procent całkowitej powierzchni wyspy.

Ze względu na swoje położenie i wysokość, Wzgórza Środkowe są zazwyczaj chłodne przez cały rok i rzeczywiście znacznie chłodniejsze niż obszary przybrzeżne o średniej temperaturze około 15°C. Od stycznia do marca jest to czas najbardziej słoneczny i suchy. Najbardziej wilgotnymi miesiącami są zazwyczaj październik i listopad.

Czy potrzebuję wizy na Sri Lankę?

Wizy na Sri Lankę są podzielone na trzy kategorie: wizy na wyjazd służbowy, wizy turystyczne i wizy tranzytowe.

Jeśli podróżujesz w krótkiej podróży służbowej lub na wakacjach (mniej niż 30 dni), możesz ubiegać się o wizę ETA/e-visa na Sri Lankę, która zostanie wysłana do ciebie automatycznie pocztą elektroniczną po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i dokonaniu płatności.

Z dniem 01 sierpnia 2019 r. służby imigracyjne Sri Lanki rozluźniły przepisy wizowe dla podróżnych europejskich. Tymczasowo (do 31 stycznia 2020 r.) istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej wizy po przyjeździe. Oczekuje się jednak, że doprowadzi to do powstania długich linii oczekiwania w recepcjach wizowych na lotniskach na Sri Lance, czego można uniknąć, składając wcześniej wniosek o wizę online.

Podróżujący z całego świata mogą ubiegać się o wizę na Sri Lankę tylko za pośrednictwem strony internetowej e-visa.co.uk. Dla osób podróżujących po Europie ubieganie się o wizę trwa tylko pięć minut i kosztuje 14,95 funtów na osobę. e-Visa korzysta z inteligentnych formularzy zgłoszeniowych, które automatycznie wyszukują często popełniane błędy (np. wypełnienie błędnego numeru paszportu) i oferują 24-godzinną obsługę klienta. Jeśli Twoja wiza zostanie odrzucona z jakiegokolwiek powodu, pełny koszt zakupu jest zwracany.

Od kwietnia do września – najlepszy czas na zwiedzanie obszarów wschodnich i północnych

Sezon monsunowy „Maha” uderza w obszary wschodnie i północne od około listopada do marca, a najbardziej wilgotne miesiące to listopad i grudzień. Aby tego uniknąć, można się tam dostać między kwietniem a wrześniem.

Sierpień i wrzesień są zazwyczaj suche i najbardziej preferowane na rodzinne wakacje, chociaż może być bardzo gorąco i w tym czasie opady deszczu są krótkie i ostre.

Uwaga: W okresie szkolnym od stycznia do kwietnia, kiedy to wszystko jest oczywiście dużo spokojniejsze.

Październik i listopad – okres międzyponsocjalny

Okres międzyponsocjalny jest bardzo nierównomierny, a poważne powodzie i burze mogą wystąpić w dowolnym miejscu i czasie. Z jasnej strony jest to sezon poza szczytem, więc nie ma tłumów, które są wielkie, o ile nie masz nic przeciwko nieprzewidywalnym ulewom.

Festiwal Deepavali (Diwali), czyli „festiwal świateł”, odbywa się co roku w październiku lub listopadzie, w zależności od kalendarza hinduskiego. Jest to naprawdę piękne wydarzenie, gdzie można zobaczyć świecące domy stworzone przez miejscowych, spróbować lokalnej kuchni i odwiedzić Kandaswamy Kovil, jedną z najbardziej podziwianych hinduskich świątyń Sri Lanki.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code