Biznes

Czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, która polega na wykupie od przedsiębiorstw wierzytelności należnych im od kontrahentów przez podmiot świadczący usługę faktoringową.

Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca lub inaczej zwany faktorant wystawia faktury, a następnie wysyła je do kontrahenta oraz do firmy faktoringowej. Usługodawca, czyli tak zwany faktor odciąga prowizję od wartości wystawionej faktury i przelewa pieniądze na konto przedsiębiorcy w ciągu kilku godzin lub dni. Kontrahent natomiast zobowiązany jest do uregulowania należności w wyznaczonym terminie. Oczywiście pieniądze przelewa on na konto faktora. Takie działanie ma na celu przede wszystkim poprawienie płynności finansowej faktoranta. Czasami kontrahent wymaga wystawiania faktury o długim terminie płatności – nawet do 180 dni. Takie warunki dla wielu przedsiębiorstw są niekorzystne i mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie całej firmy. 

U kogo się sprawdzi faktoring?

Faktoring
Faktoring

Usługa faktoringu skierowana jest przede wszystkim do firm, które współpracują z kontrahentami wymagającymi bardzo długich terminów płatności za faktury. Pozwala to im zabezpieczyć się przed nieterminowymi partnerami biznesowymi i zachować płynność finansową oraz zabezpieczyć przed zatorem płatniczym. Usługa doskonale sprawdzi się też w przypadku firm, których sprawna działalność i generowanie zysków zależą od ciągłych inwestycji w zlecenia dla nowego klienta czy chociażby w surowiec. Dobrze sprawdzi się również faktoring dla firm transportowych.

U kogo się nie sprawdzi faktoring?

Faktoring nie będzie dobrym rozwiązaniem dla firm, które zajmują się głównie sprzedażą detaliczną, a wystawiane faktury opiewają na bardzo niskie kwoty. Usługa nie sprawdzi się również w przypadku gdy przedsiębiorstwo wystawia wyłącznie faktury z krótkim terminem realizacji płatności, a dodatkowo kontrahenci ze swojej strony nie zwlekają z uregulowaniem należności. W takich wypadkach faktoring zwyczajnie się nie opłaca. Wspomniane aspekty dotyczą faktoringu pełnego, natomiast w faktoringu niepełnym sytuacja nieco się komplikuje. W takim rodzaju usługi, przedsiębiorca bierze na siebie odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności kontrahenta. To on będzie musiał pokryć powstały dług. Dlatego ta opcja nie zda egzaminu w przypadku przedsiębiorstw, które współpracują z mało wiarygodnymi klientami.

Typowy podział faktoringu

Typowy podział faktoringu ze względu na warunki umowy wygląda następująco:

  • Faktoring pełny – czyli taki, gdzie cała odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta spoczywa na faktorze. Jest to najdroższy rodzaj usługi faktoringowej istniejący obecnie na rynku.
  • Faktoring niepełny – w tym przypadku to faktorant ponosi odpowiedzialność za niewypłacalnego kontrahenta. Jeśli należność zostanie przez niego nieuregulowana, to przedsiębiorca spłaca dług faktorowi. 
  • Faktoring mieszany – zawiera elementy faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor ustala kwotę, do której ponosi odpowiedzialność. W przypadku przekroczenia kwoty oczywiście spada ona na faktoranta.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code