Podróżowanie

Czy można wynająć hotel nie mając 18 lat?

Czy można wynająć hotel nie mając 18 lat? 2024

Okres wakacji to czas, w którym każdy chętnie szuka odpoczynku i pobytu w relaksujących miejscach. Najważniejszym aspektem, jaki należy sobie zapewnić podczas planowania wyjazdu, jest zorganizowanie bezpiecznego i komfortowego noclegu. Sprawdźmy, czy można wynająć hotel nie mając 18 lat?

Uwarunkowania prawne

Chyba wszyscy pamiętają scenę z filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”, kiedy to młody Kevin musiał się nagimnastykować i użyć fortelu żeby zapewnić sobie pobyt w luksusowym hotelu. Film ten zapewnił przyczynił się do spekulacji, czy w Polsce nieletni może samodzielnie wynająć pokój hotelowy. Osoby, które nie ukończyły osiemnastu lat, nie dysponują pełnią praw. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wynająć pokoju w hotelu. Przywilej taki posiadają osoby, które ukończyły trzynaście lat. Prawo przewiduje jednak pewne ograniczenia. Możliwość wynajęcia pokoju przez osobę niepełnoletnią, która jednak ukończyła 13 lat, przysługuje jedynie na pobyt krótkoterminowy. Nieletni klient musi jednak wylegitymować się dokumentem ze zdjęciem, który potwierdzi jego tożsamość. Wynajęcie pokoju hotelowego zalicza się do czynności stanowiących element codziennego życia i jako takie, przysługuje osobom, które ukończyły 13 lat.

Rzeczywistość

Nie tylko pamiętna komedia z Kevinem w roli głównej przyczyniła się do spekulacji dotyczących prawa do wynajęcia pokoju hotelowego. Choć prawo polskie nie zabrania nieletnim (po trzynastym roku życia) do wynajęcia pokoju hotelowego, to wciąż dużą część hoteli i pensjonatów, odmawia zapewnienia takiej usługi. Zazwyczaj wiąże się to ze strachem przed odpowiedzialnością za osobę nieletnią lub niewiedzą dotyczącą tego, kto tą odpowiedzialnością jest obarczony, a czasem lękiem przed niewypłacalnością lub ewentualnymi kłopotami z rodzicami, w przypadku, kiedy okaże się, że nieletni przebywa na wyjeździe bez zgody rodziców. Nieletni przebywa wciąż pod opieką rodziców, nawet w chwili, kiedy samodzielnie zarezerwuje pokój hotelowy. Warto jednak pamiętać, że prawo nie zabrania nieletnim wynajmowania pokoju. Niepełnoletnia osoba powinna również uważać na swoje zachowanie – nie może ukraść np. ręczników, sprzętu elektronicznego czy innego wyposażenia. To że nie ma 18 lat nie zwalnia jej z częściowej lub całościowej odpowiedzialności za czyny.

Similar Posts

8 thoughts on “Czy można wynająć hotel nie mając 18 lat?
  1. Granica 13 lat jest wg mnie bardzo niska. 13-latek jest jeszcze młodym człowiekiem, nastolatkiem z różnymi pomysłami, niekoniecznie mądrymi. Dzieci w wieku 16 lat są już prawie młodzieżą. I tu zdecydowanie ta granica wiekowa powinna być wyższa…

  2. Kiedy mam te naście lat wydaje nam się, że jesteśmy już dorośli, doświadczeni, a w głębi jesteśmy jeszcze dziećmi, które potrzebują wsparcia dorosłych. To duża odpowiedzialność dla hotelu, który pozwoli na samodzielne zakwaterowanie przez dziecko w wieku 13, 14 lat… Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji…

  3. Następnie koniecznie trzeba wypoziomować nóżki, co zrobimy z wykorzystaniem poziomicy. Później trzeba przykręcić uchwyty do panelu bocznego i wypoziomować brodzik. Gotowy brodzik należy ustawić w miejscu, w którym będzie montowany i ponownie sprawdzić, czy jest on dobrze wypoziomowany. Następnie należy wyznaczyć miejsce syfonu, po czym podłączyć go do kanalizacji. Montaż syfonu niekiedy przysparza problemów, jednak jest on bardzo prosty. Po prostu należy połączyć jego dolną część z odpływem kanalizacyjnym. W tym celu stosuje się specjalna, elastyczną rurę kanalizacyjną. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku w stronę odpływu. Pamiętajmy też o dopasowaniu długości rury i późniejszym uszczelnieniu uszczelką.

  4. Kiedyś byłem w hotelu świadkiem, jak gość biegał po korytarzu i krzyczał. Wołał kogoś z obsługi aby wziął wreszcie i wyprał mu brudne ręczniki. Hotel był 3-gwiadkowy a krzykom nie było końca ale w końcu ustały i ktoś się zlitował nad nim. Pięknem bawełniane ręczniki zostały wyprane. Także polecam krzyczeć na obsługę 😀

  5. Ludzie w dzisiejszych czasach bardzo dużo podróżują, z jednej strony Unia Europejska, w której jesteśmy daje nam większe możliwości wyjazdów bez większych problemów. Także możemy zauważyć, że podróżowanie stało się dużo tańsze. W takim razie jak wybrać hotele oraz nocleg. Gdzie szukać możliwości?

  6. Planujesz przeprowadzkę, ale zastanawiasz się, jakie mieszkanie wybrać? To nie lada wyzwanie. Zastanów się, jakie masz preferencje i poszukaj lokum, w którym będziesz się dobrze czuć. Pamiętaj, że jeżeli wynajmujesz mieszkanie, masz mniejsze zobowiązanie. Przed zakupem jednak zastanów się kilkukrotnie.

  7. czy może niepełnoletni zameldować się w pokoju w hostelu/dzieląc pokuj z innymi osobami ?
    Dziękuję za odp,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code