Budowanie wizerunku marki. Jak stworzyć dobrze postrzegany brand przez klientów?

Budowanie wizerunku marki. Jak stworzyć dobrze postrzegany brand przez klientów?

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla jego firmy jest odpowiednio wykreowany wizerunek marki. Tak naprawdę to on stanowi klucz do sukcesu oraz drogę do tego, by zdobyć zaufanie klientów oraz kontrahentów. Odpowiednia pozycja w świadomości klientów to najlepsze, co może spotkać markę. Trzeba jednak podkreślić, że budowanie wizerunku marki nie jest procesem, który można załatwić w tydzień. Tak naprawdę, praca nad kreowaniem wizerunku marki nigdy się nie kończy, trzeba wciąż trzymać rękę na pulsie i odpowiadać na bieżące oczekiwania klientów.

Czym jest wizerunek? Jak go można określić?

Na ten temat można powiedzieć bardzo dużo. Jednak w dużym skrócie wizerunek marki można określić jako sposób, w jaki marka jest obecna w świadomości konsumentów, klientów, pracowników i partnerów biznesowych. Wizerunek marki to temat dotyczący przede wszystkim emocji – oczekiwań, wyobrażeń, opinii, spełnienia marzeń, potrzeb, planów na przyszłość. Ludzie, którzy chcą zwiększyć świadomie wizerunek swojej marki, muszą wziąć pod uwagę to, że klient zazwyczaj nie jest zainteresowany wyłącznie kupnem produktu lub usługi.

Co interesuje klienta w kontekście marki?

Co interesuje klienta w kontekście marki?
Co interesuje klienta w kontekście marki?

Interesuje go wszystko to, co się z nim wiąże – pozytywny obraz, uczucie spełnienia marzeń czy też świadomość, że wybiera odpowiedzialną markę. Budowanie wizerunku firmy obejmuje zarówno działania wewnętrzne jak i zewnętrzne i jest procesem długotrwałym, ale na pewno przynoszącym długofalowe korzyści. Identyfikacja wizualna firmy to coś, co ma ogromny wpływ na budowanie jej wizerunku. W jej skład wchodzą różnego rodzaju loga, hasła reklamowe, projekty opakowań. To także gadżety reklamowe, reklamy zamieszczone w różnych mediach, a także wygląd maili wysyłanych do klientów i kontrahentów.

Spójność w wizerunku jest kluczowa

Bardzo ważne jest, by wszystkie te elementy były ze sobą spójne, łatwe do zapamiętania, charakterystyczne oraz przyjemne dla oka. Wystarczy spojrzeć na największe światowe marki, które od wielu, wielu lat są wierne swoim elementom wizualnym – ewentualnie poddają je niewielkiej korekcie, by dopasować je do bieżących czasów. Są takie marki, które każdy klient już na pierwszy rzut oka jest w stanie skojarzyć z pewnym znakiem reklamowym, sloganem czy też kolorem. Jest to efekt pewnej konsekwencji w budowaniu identyfikacji wizualnej.

Ogromna konkurencyjność, która wymaga od nas większego zaangażowania

Ogromna konkurencyjność, która wymaga od nas większego zaangażowania
Ogromna konkurencyjność, która wymaga od nas większego zaangażowania

W dzisiejszych czasach na rynku panuje bardzo duża konkurencyjność, dlatego zdobycie zaufania klientów i kontrahentów wcale nie jest takie łatwym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Zaufanie klientów zdobywa się przede wszystkim świadczeniem usług oraz oferowaniem produktów o bardzo wysokiej jakości. Często się mówi, że wysoka jakość obroni się sama. Warto także zadbać o odpowiednie podejście do klienta oraz kontrahenta, wprowadzenie interesujących programów lojalnościowych, publikację pozytywnych opinii klientów na stronie internetowej.

Czy ludzka twarz marki jest doceniana?

Bardzo często klienci doceniają fakt, że wielkie marki pokazują swoją ludzką twarz– wypowiadają się na bieżące tematy, pokazują poczucie humoru oraz zrozumienie dla codziennego życia przeciętnego człowieka. W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że marka która nie ma swojej własnej strony internetowej, zwyczajnie nie istnieje. Wielkie marki doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu i z pełną mocą biorą się za kreowanie wizerunku marki w sieci. Przede wszystkim warto zadbać o to, by strona internetowa marki prezentowała się nowocześnie, była intuicyjna dla osoby odwiedzającej oraz atrakcyjna wizualnie.

Bądź tam, gdzie jest twoja grupa docelowa. To konieczność

Bądź tam, gdzie jest twoja grupa docelowa. To konieczność
Bądź tam, gdzie jest twoja grupa docelowa. To konieczność

Bardzo ważne jest również posiadanie swoich kanałów na różnorodnych mediach społecznościowych. Osoba, która umiejętnie prowadzi profil w takich mediach, nawiązuje bardzo bliską relacje z klientem, zamieszcza oryginalne i ciekawe treści oraz prowadzi kanały sprzedaży w internecie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie treści umieszczane w mediach społecznościowych powinny być dobierane bardzo uważnie – zdarzało się tak, że nieprzemyślany post potrafił w kilka minut całkowicie zrujnować marce tak pieczołowicie budowaną opinię.

Budowanie wizerunku marki – podsumowanie

Podsumowując, budowanie wizerunku marki to praca która nigdy się nie kończy. Nie wolno jednak się poddawać i należy zrobić wszystko, by wzbudzać w świadomości klientów wyłącznie pozytywne skojarzenia i odpowiadać na ich coraz większe oczekiwania. Klient, który kojarzy markę z uczuciami takimi jak bezpieczeństwo, dobre wspomnienia, stałość czy rodzina – na pewno będzie nie raz do niej wracał.

7 komentarzy

  1. Posiadanie świetnego produktu dostępnego dla klientów w atrakcyjnej cenie nie ma znaczenia, jeśli Twoi klienci nie wiedzą o tym. Właśnie tam pojawia się promocja: polega ona na łączeniu się z odbiorcami docelowymi i komunikowaniu, co możesz im zaoferować. Dobry hotel i jego promocja to podstawa. Każda opinia Klienta się liczy i ma znaczenie.

  2. Od początku listopada śnieg zaczyna malować scenerię białą w całych górach i Alpach, zamieniając góry w wspaniałe place zabaw! Znajdują się tam setki tysięcy kilometrów tras zjazdowych, niezliczone wyciągi narciarskie i zapierające dech w piersiach krajobrazy. To nie jest opis polskich gór, ale u nas jest równie pięknie! Specjaliści ds. marketingu wiedzą, że gdy tylko uzyskają te odpowiedzi, będą mieli znacznie większe szanse na tworzenie i komunikowanie się na temat produktów, które Ty i ludzie tacy jak Ty będą chcieli kupić. Na tym właśnie polega badanie zachowań konsumentów. Zachowanie konsumentów uwzględnia wiele powodów, dla których – osobiste, sytuacyjne, psychologiczne i społeczne – ludzie kupują produkty, kupują je i używają, a następnie się ich pozbywają.

  3. Jest to najważniejsza wskazówka dla każdego, kto dobrowolnie śpi na lotniskach. Niektórzy urzędnicy lotniskowi nie popierają całkowicie idei spania na lotnisku. Chociaż nie zostaniesz wykopany z dużej większości lotnisk wymienionych na tej stronie, zostaniesz zapytany, dlaczego tam jesteś, dlaczego nie jesteś w hotelu jak normalna osoba i poproszą o dowód, że wylatujesz następnego dnia.

  4. Dzisiejsze pokolenie jest dość wrażliwe i dlatego w celu wzmocnienia ich osobowości lub spełnienia standardów społecznych skłaniają się ku markowym produktom, które wywołują poruszenie na rynku. Ten wizerunek marki jest po prostu wrażeniem lub odciskiem marki rozwijanym przez pewien czas w sposobie myślenia konsumenta. Ten wizerunek marki jest ostatecznie decydującym czynnikiem determinującym sprzedaż produktu. Wizerunek marki jest bardzo ważny, ponieważ jest kumulacją przekonań i poglądów na temat tej konkretnej marki.

  5. Prywatność i bezpieczeństwo danych to znacznie więcej niż trzymanie hakerów na dystans. Chodzi również o zapewnienie konsumentom, że zaufanie do marki produktów konsumenckich jest uzasadnione. Wyniki niedawnej ankiety przeprowadzonej wśród konsumentów i kadry kierowniczej pokazują, że konsumenci mają świadomość ryzyka związanego z bezpieczeństwem i prywatnością danych oraz że wielu dyrektorów ds. Produktów konsumenckich prawdopodobnie przecenia stopień, w jakim spełniają oczekiwania konsumentów związane z prywatnością danych i bezpieczeństwa.

  6. Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Od właściwego projektu zależy jej funkcjonalność. Jak więc zaprojektować funkcjonalną łazienkę? Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie potrzeby użytkowników powinna ona spełniać. Kluczowa decyzja to wybór: wanna czy prysznic? Od tej decyzji należy zacząć projektowanie łazienki marzeń. Wanna będzie zdecydowanie dobrym wyborem,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.