Dom i wnętrze

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Wybór płytek łazienkowych może być stresujący, ponieważ odgrywają one główną rolę w Twojej łazience. Może tworzyć nastrój lub wyrażać Twoją osobowość – lub jedno i drugie. Jako projektant wiem, że ludzie są przytłoczeni, jeśli chodzi o wybieranie płytek łazienkowych. W końcu jest tak wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę: kolor, wzór, wykończenie, rozmiar, kształt, materiał, spoiwo biegnące, ułożone na stosie, splot koszyka. Fugę?! Gotowy do startu? Przeprowadzę cię przez proces krok po kroku, więc nie musisz się martwić.

1) Oblicz swój budżet kafelków łazienkowych

Przy wyborze płytek łazienkowych należy zawsze zacząć od budżetu lub przynajmniej asortymentu. Pomoże to utrzymać twoje fantazje w ryzach podczas całego procesu. Przecież jeśli nie jesteś ostrożny, możesz rozbić fortunę na jednym kawałku wykwintnej płytki w metrze! Ustawienie budżetu pomoże Ci ustawić parametry dla całego projektu. Teraz, jeśli zabłądzisz, będziesz miał w głowie migające czerwone światło ostrzegawcze. A jeśli zignorujesz to światełko ostrzegawcze, cóż… możesz mieć jeszcze piękniejszą łazienkę. Ale jakim kosztem? Kiedy już zdecydujesz, ile możesz wydać, następnym krokiem jest sprawdzenie, ile metrów kwadratowych chcesz pokryć kafelkami.

2) Określ, ile kafelków potrzebujesz

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Aby ocenić, ile płytek będziesz potrzebował, najpierw zdecyduj, jak dużą część powierzchni podłogi i ściany chcesz pokryć płytką. Zacznij od podłogi, a następnie zastanów się nad ścianami prysznica lub wanny.

Kafelki na podłogę

(Proszę, obiecaj mi, że nie położysz dywanu na podłodze w swojej łazience. To jest po prostu obrzydliwe.) Znajdź łączną powierzchnię podłogi w swojej łazience i wiedz, że musisz mieć co najmniej tyle płytek. Następnie zastanów się nad otoczeniem prysznica i wanny. Na pewno będziesz chciał mieć płytki pod prysznicem. Zdecyduj, jak daleko w górę ściany chcesz, aby ta płytka się posunęła. Zdecydowanie powinna ona sięgać 12 cali lub więcej powyżej górnej krawędzi głowicy prysznicowej.

Płytka pod prysznic

Istnieje wiele pomysłów na płytki prysznicowe w łazience. Przedłużenie płytki aż do sufitu jest najlepszym rozwiązaniem i może sprawić, że Twoja wnęka prysznicowa poczuje się wyższa, ale nie jest to konieczne. Kafel powinien całkowicie otaczać wnękę prysznicową (do wybranej przez Ciebie wysokości) – wszędzie tam, gdzie nie ma drzwi prysznicowych ani zasłony. Po pokryciu tych powierzchni reszta jest ciężka.

Płytka dookoła wanny

Jeśli masz wannę oddzieloną od prysznica, to jest to kolejne miejsce, w którym możesz rozważyć dodanie płytki. Jeśli posiadasz wolnostojącą wannę, wysokość jej otoczenia zależy nieco od wysokości Twojej wanny. Przynajmniej 48 cali od podłogi to dobre miejsce na początek. Jeśli twoja wanna znajduje się przy ścianie, płytka działa jak tylny rozbryzg i powinna wystawać co najmniej 12″ w górę ściany od krawędzi wanny. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy określaniu wielkości kwadratu. Uwielbiam używać tutaj płytki z akcentem. A może boazeria? Nie tylko dekoracyjna, ponieważ zapewnia wodoodporną, łatwą do czyszczenia powierzchnię wokół wanny, umywalki i toalety. Możesz nawet trochę zwariować i położyć kafelki aż do samej ściany! Płytki od podłogi do sufitu w łazience tworzą bardzo spa-ironiczny klimat, który uwielbiam.

3) Wybierz materiał na kafelki łazienkowe

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Następnie wybierz materiał płytki łazienkowej, którego chcesz użyć. Każdy typ ma plusy i minusy. Pamiętaj, że możesz wybrać więcej niż jeden styl płytek. Jeśli wybierzesz wiele kolorów i kształtów, nie wszystkie muszą być tym samym materiałem. Wybierając płytke, weź pod uwagę te popularne materiały:

Ceramika

Ceramika jest najtańszą opcją płytek łazienkowych i może wyglądać fantastycznie, gdy montaż jest dobrze przeprowadzony. Jeśli pracujesz z ograniczonym budżetem i chcesz mieć łazienkę z czynnikiem „Wow!”, spróbuj prostych neutralnych lub białych kwadratowych płytek ceramicznych. Użyj jej do pokrycia swoich ogromnych przestrzeni, a następnie wybierz piękną płytkę z akcentem.

Szkło

Uwielbiam szklane kafelki w łazience! Artyści i projektanci zrobili niesamowite rzeczy z płytkami szklanymi. Ogólnie rzecz biorąc, szkło jest moim ulubionym materiałem na płytki akcentujące, ponieważ jest tak piękne i stanowi świetny środek wyrazu dla klientów, którzy chcą wyrazić swoją osobowość. Idźcie na zakupy po szklane płytki! To taka zabawa! Online działa, ale jeśli pójdziesz zobaczyć go osobiście, otrzymasz o wiele dokładniejsze zrozumienie niuansów, subtelność i połysk. Prawdopodobnie będziesz używać swoich szklanych płytek we wnęce prysznicowej lub na ścianie próżności, może dla akcentu pasek lub kształt. Mimo że będzie Ci się podobać, najlepiej nie przesadzaj z tym, co dobre i w ogóle. Należy pamiętać, że szkło jest na ogół zbyt śliskie i nie jest wystarczająco wytrzymałe na pokrycie podłogi.

Porcelana

Porcelana jest droższa niż szkło czy ceramika. Mimo, że jest to kosztowne, porcelana jest popularnym wyborem ze względu na jej trwałość i gęsty skład. Ponadto, kolor jest nie tylko szkliwione na górze. Zamiast tego, rozciąga się on na całą płytkę. Z tych powodów, jeśli porcelanowe płytki dostaje wyszczerbione to nic wielkiego – kolor materiału jest taki sam przez cały czas, i będzie nadal odporny na wilgoć. Jeśli nigdy nie będziesz chciał ponownie zasłonić swojej łazienki, to znów nie będziesz musiał, ponieważ porcelana trwa wiecznie!

Kamień naturalny

Zawsze uwielbiam wnosić naturę do łazienki. Kamień jest piękny i jak roślina czy fontanna, natychmiast sprawia, że Twoja przestrzeń jest kojąca. Kamień naturalny jest jednak na drogim końcu opcji płytek łazienkowych. Kosztuje więcej niż niektóre płytki, ale nie ma nic podobnego. Należy pamiętać, że kamień naturalny, w tym marmur, jest nieco bardziej wymagający pod względem konserwacji niż inne opcje. Musi być szczelnie zamknięty, będzie wykazywał rysy i plamy, a także jest bardziej podatny na pękanie.

Materiał na blat kwarcowy

Kwarc jest produkowanym produktem, który jest często używany do produkcji blatów. Choć może być on drogi, kwarc jest świetną alternatywą dla płytek. Jest nieporowata, odporna na wilgoć, łatwa do utrzymania w czystości i montowana bez linii fugowania. Kwarc jest dostępny w wielu kolorach i teksturach i może podkreślić styl łazienki, która poszukuje czystych linii. W moim ostatnim remoncie łazienki, użyłam Silestone na części mojego prysznica. Uwielbiam go! Użyłam tego samego koloru i stylu pod moim prysznicem i mojej próżności, co pomaga wizualnie połączyć pokój. Kwarc jest również dobrym wyborem na backsplash, ale nie jest to odpowiedni wybór na podłogę w łazience.

4) Zakochaj się z płytką akcentującą

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Jeśli twój budżet pozwala na płytkę z akcentem, sugeruję, abyś znalazł płytkę, w której beznadziejnie się zakochasz, i zaprojektował swoją łazienkę wokół niej. Jeśli nie sądzisz, że twój budżet pozwala na płytki z akcentem, spójrz jeszcze raz. Nawet jeśli płytki z akcentem mogą być drogie, nie muszą pokrywać dużej części powierzchni łazienki. Pasek szklanej płytki dodaje Twojej łazience osobowości. Zatoczka prysznicowa z marmurową płytką może szybko podnieść oszczędna w innym przypadku ścianę. Nawet płytka ceramiczna w nieoczekiwanym kolorze może zwiększyć zainteresowanie. Jeśli nie znajdziesz płytki akcentującej, która pasuje do Twojego budżetu, poświęć trochę więcej czasu. Zdecydowanie istnieją płytki z akcentami, które nie kosztują ramienia i nogi.

5) Dom na schemacie kolorów

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Dachówka jest w każdym możliwym kolorze. Dlatego wybór koloru płytek w łazience może być paraliżujący. Zacznijmy od płytek z akcentem. Znajdź płytkę z akcentem, którą kochasz, a następnie zbuduj stamtąd swój projekt kolorystyczny. Kafelki, które składają się na ciało twojej łazienki, ścianę i wykładzinę podłogową, najlepiej są w kolorze białym lub neutralnym. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy chcesz, aby twoja płytka z akcentem była gwiazdą pokazu łazienkowego. Jeżeli biały lub neutralny brzmi nudno ty rozważasz, że tam są dużo naprawdę ładni tekstury dostępni w tamto bielach i neutrałach. Podobają mi się tekstury, które przywołują na myśl subtelne drewno, usłojenie lub starzony beton. Pamiętaj też, że ciemne płytki na podłodze często wyglądają tak, jakby potrzebowały mopa. Jeśli masz już malutką łazienkę, prawdopodobnie będziesz chciał uniknąć ciemnych kolorów. To dlatego, że ciemne kolory na ścianach będą ponure i sprawią, że Twoja łazienka będzie wyglądać jeszcze gorzej. (Oczywiście jeżeli „ponury” czyta „tajemniczy” ty – lub ty czujesz jak twój łazienka czuje zbyt jamistego czuć przytulną ciemną płytkę może pracować twój korzyść).

6) Wybierz Płytka łazienkowa na Twoją podłogę

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Teraz, kiedy już wybrałeś kolor i materiał, powinno być łatwiej udoskonalić się na konkretnej płytce na podłogę. Proponuję zastosować większą płytkę na głównej podłodze. Zminimalizuje to linie fug, które są trudniejsze do utrzymania w czystości niż same płytki. Możesz wybrać płytkę, która niekoniecznie jest przeznaczona na podłogę, ale upewnij się, że wykonasz test poślizgu: zmocz ją i przesuń gołą stopą po powierzchni. Czy upadłbyś? Pod prysznicem będziesz prawdopodobnie potrzebował mniejszego formatu lub płytki mozaikowej, aby ułatwić właściwy drenaż. Istnieje wiele wielkoformatowych płytek podłogowych, które są dostępne w mniejszych formatach. Jest to pomocne, jeśli chcesz, aby kolor twojej podłogi pozostał w strefie prysznica. Możesz również użyć zupełnie innego koloru w strefie prysznica. Możesz też bawić się kształtem. Może nawet przełączyć materiał. Uwielbiam kafelki z groszem na podłodze pod prysznicem.

7) Wybierz Główną Płytkę do Twoich Ścian

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Naprawdę, miliard opcji do wyboru dla płytek łazienkowych na ścianach. Ale na szczęście wybrałeś już płytkę z akcentem, którą kochasz. Masz również wybraną kolorystykę i materiał. W tym momencie możesz zapytać: „Czy płytki podłogowe i ścienne w łazience powinny pasować do siebie?” Mogą, ale na pewno nie muszą. To dobre miejsce, aby zatrzymać się i uważnie przyjrzeć się swojemu budżetowi, ponieważ prawdopodobnie obejmiesz dużo zdjęć kwadratowych. Mając w ręku płytkę z akcentem i budżet, poszukaj neutralnego tła dla płytki z akcentem, wanny, armatury i szafki. „Neutralne” płytki łazienkowe na ścianach nie muszą oznaczać nudnych lub nieciekawych. W rzeczywistości nie powinno to oznaczać. To jest płytka, która pokryje większą część twojej łazienki. Upewnij się, że to do ciebie przemówi. Jeśli „neutralne tło” dzwoni do ciebie pusto, nie rozpaczaj. Jeśli chcesz użyć płytki z napisem „statement kafel” do przykrycia ścian w łazience, może to całkowicie zadziałać. Wiedz, że wizualnie wytworzy ona dużo energii. Upewnij się, że chcesz mieć taki rodzaj energii w swojej łazience – nie jest prawdopodobne, aby był on kojący. I upewnij się, że wiesz, że chcesz jej na długie lata, ponieważ płytka jest nieco trwalsza niż farba.

8) Wybierz kształt i rozmiar płytki, aby określić ogólny wygląd.

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Ważny jest kształt i rozmiar płytki, którą wybierzesz. Nawet jeśli wybierzesz tradycyjny kształt – kwadratowy lub prostokątny – masz wiele możliwości w zakresie proporcji i wymiaru. Wygląd, który uzyskasz za pomocą dużej prostokątnej płytki ściennej do łazienki jest bardzo różny od wyglądu, który uzyskasz za pomocą małej prostokątnej płytki ściennej do łazienki. A jeśli nie koniecznie chcesz prostokątnej płytki, Twoje opcje są zdumiewające. Pamiętaj, że często, gdy używasz nietradycyjnego kształtu, sam kształt decyduje o układzie.

9)Znajdź swój ulubiony układ

10 wskazówek dotyczących wyboru płytki do łazienki, która jest idealna dla Ciebie 2024

Jeśli wybrałeś tradycyjny kształt płytek – kwadraty lub prostokąty – masz wiele opcji układu. Oto kilka opcji:

Wiązanie robocze

Jak wzór z cegły, Running Bond jest wypróbowanym i prawdziwym wzorem. Wygląda szczególnie dobrze w przypadku prostokątnego kształtu, np. płytka metra lub dużego formatu 12″ X 24″. I nie myśl, że musisz biegać prostokątną płytką równolegle do podłogi. Spoiwo biegnące prostopadle to nieoczekiwany wybór, który może sprawić, że Twoje ściany będą wyglądały na wyższe. Spoiwo biegnące to odpowiedni wzór zarówno dla ścian, jak i podłóg.

Układany na stosie

Jest to kolejna opcja do rozważenia przy wyborze płytek łazienkowych i jest dokładnie tym, czego można się spodziewać: płytki są ułożone jeden na drugim w linii prostopadłej. To bardzo wyrazisty wygląd! Ogólnie rzecz biorąc, wygląd ułożonych w stosy płytek będzie czuć się mniej zajęty niż Running Bond, ponieważ linie fugi są nieprzerwane, proste. Ale, jak gdyby z ręki do ręki, to może wyglądać na bardziej zajęty! Zależy to od wielkości i kształtu płytki, a także od grubości i koloru fugi. Należy o tym pamiętać przy dokonywaniu wyborów.

Po przekątnej

Montaż płytki po przekątnej nie jest decyzją, którą należy podejmować lekkomyślnie. Prawdą jest, że ułożenie na przekątnej tępej płytki w inny sposób zwiększy zainteresowanie wizualne. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli rozważa się użycie płytki, która już zapewnia zainteresowanie wizualne. W przypadku montażu po przekątnej może to być za dużo. Możesz usłyszeć, że instalacja płytek po przekątnej może sprawić, że mała łazienka będzie wyglądać na większą. Jest to jeden z tych „tak, ale” kawałków konwencjonalnej mądrości. To może rzeczywiście sprawić, że Twoja łazienka będzie wyglądać na większą, ale bądź ostrożny. Dachówka po przekątnej krzyczy „spójrz na mnie”. Używana niepoprawnie, może czuć się przytłaczająca i odbijająca.

Koszyk Splot

Nazywany również jodełkowym, Koszykowy Splot to piękna opcja dla układu. Podobnie jak w przypadku instalacji diagonalnej, najlepiej używać go w połączeniu z kafelkiem o subtelnym kolorze i fakturze. Kiedy wybieram ten wzór, zazwyczaj wybieram również kolor fugi, który jest podobny do koloru płytki. Dobrą zasadą jest to, że jeśli wybrałeś skomplikowany wzór, użyj powściągliwości przy wybieraniu płytki i fugi. Zastanawiając się nad układem płytek w łazience, nie bój się grać z różnymi proporcjami i układami. Poniższy projekt wykorzystuje klasyczny prostokątny kształt, ale używa różnych proporcji i układów. Ta strategia, wraz z przemyślanym doborem kolorów, daje piękne efekty.

Wybierz fugę do płytek ceramicznych w łazience

Podczas gdy ja zostawiłem wybór zaczynu na koniec tego wpisu, naprawdę nie powinieneś się zastanawiać nad wyborem swojego zaczynu. To zmienia cały wygląd twojego projektu. Ważnym pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czy chcesz, aby Twoje linie zaczynu zajęły tylne miejsce na kafelku. Większość ludzi wybiera tę rolę dla fugi, ale nie musi tak być. Jeśli chcesz, aby Twoja fuga była tylko tłem, wybierz cienkie linie. Należy również wybrać kolor fugi, który jest podobny do koloru płytki. Czy chcesz, aby Twoja fuga była elementem dekoracyjnym? Jeśli tak, masz tak wiele możliwości. Zawsze jestem zdumiony, ile jest opcji kolorystycznych i szerokości fugi. Zwróć uwagę, że kiedy fuga staje się elementem dekoracyjnym, wybrany przez Ciebie układ również staje się elementem dekoracyjnym. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru ciemnej fugi może z czasem pojawić się wykwit (białawe lub szarawe plamy od soli). I słowo o białej fudze: będzie ona bardziej brudna – naprawdę będzie. Więc jeśli koniecznie musisz mieć białą fugę, użyj cienkich linii i upewnij się, że używasz uszczelniacza do fug.

Wybierając płytkę łazienkową: Postępuj zgodnie z 10 Wskazówkami do Sukcesu

Nie ma co do tego wątpliwości: Zbieranie płytek łazienkowych to zniechęcające zadanie. Ale ty możesz to zrobić! Wystarczy zastosować się do tych 10 sugestii, a dostaniesz piękną łazienkę, która zainspiruje Cię i znajdzie się w Twoim budżecie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code